Special Event

 

Żegnaj, moja konkubino
Chiny, Hong Kong, 1993
Reż: Kaige Chen
Obsada:  Leslie Cheung, Fengyi Zhang, Li Gong

Epicka i z rozmachem nakręcona opowieść o ponad półwiecznej relacji między dwoma artystami Opery Pekińskiej, a także spojrzenie na historię Chin – od lat 30. XX wieku poprzez zwycięstwo komunistycznej rewolucji 1949 roku po Rewolucję Kulturalną końca lat 60. Film został nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes w 1993 roku.

Poniedziałek, 10.04 godz. 21:00

Duch ojca
Rumunia, 2011
Reż. Lucian Georgescu
Obsada: Marcel Iures, Barry Gifford, Mihaela Sirbu

Duch ojca to opowieść o amerykańskim wykładowcy Robercie Traumie, który przybywa do Rumunii, by dowiedzieć się więcej na temat swoich przodków. Traum odkrywa, że pochodzi z zamożnej rodziny, która była niegdyś powiązana z lokalną mafią. Udaje mu się nawiązać kontakt z jedynym żyjącym krewnym – Samim i zakochać w młodej Rumunce, która służy mu za przewodniczkę. Rocco Castoro, redaktor naczelny magazynu VICE uznał obraz Luciana Georgescu za najlepszy rumuński film, jaki widział w życiu.

Poniedziałek, 21.04, 21:00 (CET)

Zabłąkana kula
Liban, 2010
Reż: Georges Hachem
Obsada: Badih Bouchakra, Takla Chamoun, Nadine Labaki

To wielowarstwowa, głęboka opowieść o kobiecie, która pragnie odzyskać kontrolę nad życiem. Akcja filmu toczy się w ciągu jednego dnia, w Libanie 1976 roku pogrążonym w wojnie domowej, na dwa tygodnie przed ślubem Noha i Johna. Pozornie wszystko jest w porządku. Rodzina panny młodej oczekuje ślubu z ulgą, obawiając się, że myśląca w wolnościowy sposób panna młoda skończy tak jak jej siostra Layla, która została starą panną. Jednak w tym wyjątkowym dniu, kiedy brat zorganizował specjalne przyjęcie na jej część, Noha zmienia zdanie i decyduje się odnaleźć swojego byłego kochanka, z którym zerwała kilka lat wcześniej. Wydarzenia tego dnia zmienią na zawsze historię tej rodziny. Nie dość, że ich kraj rozdarty jest przez wewnętrzny konflikt, dotychczasowe w miarę spokojne życie rodziny dotyka nie tylko narodowa ale i osobista tragedia.

Sobota, 24.04, 23:15 (CET)